loading
Праграмы
Праграмы

Кітай адсвяткаваў залаты рэкорд з дзевяці медалёў на зімовай Алімпіядзе ў Пекіне

beijing winter olympics

Кітай адсвяткаваў рэкордны залаты медаль падчас завяршэння зімовых Алімпійскіх гульняў у Пекіне ў нядзелю, ледзь апярэдзіўшы ЗША і заняўшы трэцяе месца ў медальным заліку.

Традыцыйна нашмат мацнейшы на летніх Гульнях, Кітай зарабіў беспрэцэдэнтныя дзевяць залатых медалёў падчас зімовых гульняў, якія праводзяцца дома, пасля таго, як дзяржава выдаткавала рэсурсы на навучанне.

Да нядзелі ў другой палове дня па меншай меры чатыры папулярныя хэштэгі, звязаныя з найлепшай здабычай Кітая, атрымалі амаль 200 мільёнаў праглядаў на падобнай да Twitter платформе Weibo.

Большая частка гэтага каментара была задаволена тым, што перамога над Злучанымі Штатамі на адно месца, як і лепшы фініш Кітая зімой.

«У мінулым годзе ЗША пераўзышлі Кітай на адзін залаты медаль на летніх Алімпійскіх гульнях, у гэтым годзе Кітай пераўзышоў ЗША на адзін медаль», — гаворыцца ў каментарыі, які ўпадабаў больш за 2800 разоў.

Усяго зборная Кітая заваявала 15 медалёў - дзевяць залатых, чатыры сярэбраныя і дзве бронзавыя.

olympics mascot

Дуэт па фігурным катанні Хань Цун і Суй Вэньцзін заваявалі апошняе алімпійскае золата краіны - і пабілі папярэдні сусветны рэкорд - у эмацыйным парным спаборніцтве ў суботу ўвечары.

Зімовая сіла Нарвегія заняла першае месца з 16 залатымі медалямі і 37 у агульным заліку. Германія, якая заняла другое месца, атрымала 12 залатых узнагарод і 27 медалёў.

«Я так ганаруся дасягненнямі кітайскай каманды», — сказала агенцтву AFP 32-гадовая тэхнічная работніца Мін Жуі ў нядзелю, калі яна рабіла пакупкі з дзвюма сяброўкамі каля алімпійскага гадзінніка зваротнага адліку ў адным з цэнтральных раёнаў Пекіна.

«Індустрыя зімовых відаў спорту ўсё яшчэ знаходзіцца ў зачаткавым стане, і многія спартсмены былі выбраны з іншых відаў спорту. Так што заняць трэцяе месца ў медальным заліку, апярэдзіўшы такія краіны, як ЗША і Канада, — сапраўднае дасягненне».

Інвестыцыі Пекіна ў развіццё зімовых відаў спорту выхавалі новае пакаленне зорак прарыву.

Сярод іх чэмпіёнка па сноўбордзе сярод падлеткаў Су Імін і кітайска-амерыканская лыжніца Эйлін Гу, якая з'яўляецца самай дзіўнай кітайскай спартсменкай з двума залатымі і адным сярэбраным медалямі.