loading

China a sărbătorit un record de medalii de aur de nouă, ca Olimpiada de iarnă de la Beijing

beijing winter olympics

China a sărbătorit un record de medalii de aur la încheierea Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing duminică, depășind cu puțin Statele Unite și ocupând locul al treilea în numărul de medalii.

În mod tradițional, mult mai puternică la Jocurile de vară, China a câștigat nouă medalii de aur fără precedent în timpul ediției de iarnă găzduite acasă, după ce statul a investit resurse în antrenament.

Până duminică după-amiază, cel puțin patru hashtag-uri în tendințe legate de cel mai bun transport din China au primit aproape 200 de milioane de vizualizări pe platforma de tip Twitter Weibo.

O mare parte din acest comentariu a fost la fel de încântat că a învins Statele Unite cu un singur loc, pe cât a fost cel mai bun final de iarnă al Chinei.

„Anul trecut, SUA au depășit China cu o medalie de aur la Jocurile Olimpice de vară, anul acesta China a depășit SUA cu o medalie”, se citi într-un comentariu apreciat de peste 2.800 de ori.

Echipa chineză a câștigat 15 medalii în total -- nouă de aur, patru de argint și două de bronz.

olympics mascot

Duoul de patinaj artistic Han Cong și Sui Wenjing a obținut ultimul aur olimpic al țării -- și a doborât un record mondial anterior -- într-un eveniment emoționant de perechi sâmbătă seara.

Puterea de iarnă Norvegia a fost pe primul loc cu 16 medalii de aur și un total de 37. Germania, vicecampiona, a primit 12 medalii de aur și 27 de medalii în total.

„Sunt atât de mândră de realizările echipei chineze”, a declarat, duminică, pentru AFP, lucrătoarea în vârstă de 32 de ani, Min Rui, în timp ce făcea cumpărături cu două prietene lângă un ceas olimpic cu numărătoare inversă într-unul dintre cartierele centrale ale Beijingului.

„Industria sporturilor de iarnă este încă la început și mulți sportivi au fost aleși din alte discipline sportive. Așa că a ajunge pe locul al treilea în numărul de medalii, înaintea unor țări precum SUA și Canada, este o reală realizare”.

Investiția Beijingului în dezvoltarea sporturilor de iarnă a alimentat o nouă generație de vedete erupții.

Printre ei se numără adolescentul campion de snowboard Su Yiming și schioarea chinezo-americană Eileen Gu, care este cel mai uimitor sportiv chinez cu două medalii de aur și una de argint.