loading

Kitajska je slavila z DEVETIM rekordnim odvzemom zlate medalje kot Zimske olimpijske igre v Pekingu

beijing winter olympics

Kitajska je ob zaključku zimskih olimpijskih iger v Pekingu v nedeljo slavila rekordno zlato medaljo in za las prehitela ZDA ter se uvrstila na tretje mesto v številu medalj.

Kitajska, ki je tradicionalno veliko močnejša na poletnih igrah, si je med zimskimi igrami, ki jih je gostila doma, prislužila neverjetnih devet zlatih medalj, potem ko je država namenila sredstva za usposabljanje.

Do nedelje popoldne so vsaj štirje priljubljeni hashtagi, povezani z najboljšim ulovom na Kitajskem, prejeli skoraj 200 milijonov ogledov na Twitterju podobni platformi Weibo.

Večina tega komentarja je bila tako zadovoljna, ker je premagala Združene države za eno mesto, saj je bila to najboljša zimska uvrstitev Kitajske.

"Lani so ZDA na poletnih olimpijskih igrah prehitele Kitajsko za eno zlato medaljo, letos je Kitajska prehitela ZDA za eno medaljo," se je glasil komentar, ki je bil všeč več kot 2800-krat.

Kitajska ekipa je skupno osvojila 15 medalj - devet zlatih, štiri srebrne in dve bronasti.

olympics mascot

Umetnostni drsalni dvojec Han Cong in Sui Wenjing sta v soboto zvečer v čustvenem tekmovanju parov državi zagotovila zadnje olimpijsko zlato - in podrla prejšnji svetovni rekord.

Zimska sila Norveška je bila na prvem mestu s 16 zlatimi medaljami in skupno 37. Drugouvrščena Nemčija je skupaj prejela 12 zlatih in 27 medalj.

"Tako sem ponosna na dosežke kitajske ekipe," je v nedeljo za AFP povedala 32-letna tehnološka delavka Min Rui, ko je z dvema dekletoma nakupovala blizu olimpijske odštevalne ure v enem od osrednjih okrožij Pekinga.

»Panoga zimskih športov je še vedno v povojih in številni športniki so bili izbrani iz drugih športnih disciplin. Zato je biti tretji v seštevku medalj pred državami, kot sta ZDA in Kanada, pravi dosežek."

Naložba Pekinga v razvoj zimskih športov je vzgojila novo generacijo zvezdnikov, ki se prebijajo.

Med njimi sta najstniška šampionka v deskanju na snegu Su Yiming in kitajsko-ameriška smučarka Eileen Gu, ki je z dvema zlatima in eno srebrno medaljo najbolj neverjetna kitajska športnica.