loading

Kina je proslavila rekordno osvajanje devet zlatnih medalja na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu

beijing winter olympics

Kina je proslavila rekordnu osvojenu zlatnu medalju na završetku Zimskih olimpijskih igara u Pekingu u nedjelju, tijesno prestigavši ​​Sjedinjene Države i zauzevši treće mjesto u broju medalja.

Tradicionalno mnogo jača na Ljetnim igrama, Kina je osvojila neviđenih devet zlatnih medalja tijekom svog zimskog izdanja kod kuće nakon što je država uložila sredstva u treninge.

Do nedjelje poslijepodne, najmanje četiri trendi hashtaga povezana s najboljim ulovom u Kini dobila su gotovo 200 milijuna pregleda na platformi Weibo sličnoj Twitteru.

Velik dio tog komentara bio je jednako zadovoljan što su Sjedinjene Države pobijedili za jedno mjesto kao što je to bio najbolji zimski završetak Kine.

"Prošle godine SAD je prestigao Kinu za jednu zlatnu medalju na Ljetnim olimpijskim igrama, ove godine Kina je pretekla SAD za jednu medalju", glasio je komentar lajkan više od 2800 puta.

Kineski tim osvojio je ukupno 15 medalja -- devet zlata, četiri srebra i dvije bronce.

olympics mascot

Dvojac u umjetničkom klizanju Han Cong i Sui Wenjing osigurali su posljednje olimpijsko zlato za zemlju -- i srušili prethodni svjetski rekord -- u emotivnoj utakmici parova u subotu navečer.

Zimska sila Norveška bila je na prvom mjestu sa 16 zlatnih medalja i ukupno 37. Drugoplasirana Njemačka osvojila je ukupno 12 zlata i 27 medalja.

"Tako sam ponosna na postignuća kineskog tima", rekla je 32-godišnja tehnološka radnica Min Rui za AFP u nedjelju dok je s dvije djevojke kupovala u blizini olimpijskog sata za odbrojavanje u jednom od središnjih okruga Pekinga.

„Industrija zimskih sportova tek je u povojima i mnogi su sportaši izabrani iz drugih sportskih disciplina. Tako da je biti treći u zbroju medalja, ispred zemalja poput SAD-a i Kanade, pravi uspjeh."

Ulaganje Pekinga u razvoj zimskih sportova odgojilo je novu generaciju uspješnih zvijezda.

Među njima su tinejdžerska prvakinja u snowboardu Su Yiming i kinesko-američka skijašica Eileen Gu, koja je najčudesnija kineska sportašica s dvije zlatne i jednom srebrnom medaljom.