loading

Kina festoi një rekord rekord të medaljes së artë, 9 prej tyre në Olimpin Dimëror të Pekinit

beijing winter olympics

Kina festoi një sasi rekord të medaljeve të arta ndërsa Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit përfunduan të dielën, duke mposhtur me vështirësi Shtetet e Bashkuara për t'u renditur e treta në numërimin e medaljeve.

Tradicionalisht shumë më e fortë në Lojërat Verore, Kina fitoi nëntë medalje ari të paprecedentë gjatë edicionit të saj dimëror të organizuar në shtëpi, pasi shteti siguroi burime për stërvitje.

Deri të dielën pasdite, të paktën katër hashtags në trend në lidhje me ngarkesën më të mirë të Kinës kishin marrë pothuajse 200 milionë shikime në platformën Weibo të ngjashme me Twitter.

Pjesa më e madhe e atij komenti ishte po aq e kënaqur për mposhtjen e Shteteve të Bashkuara me një vend, sa ishte përfundimi më i mirë i Kinës në dimër.

"Vitin e kaluar SHBA kaloi Kinën me një medalje ari në Lojërat Olimpike Verore, këtë vit Kina ia kaloi SHBA-së me një medalje," lexohet një koment i pëlqyer më shumë se 2800 herë.

Ekipi kinez fitoi 15 medalje gjithsej -- nëntë të arta, katër të argjendta dhe dy të bronzta.

olympics mascot

Dyshja e patinazhit artistik Han Cong dhe Sui Wenjing siguruan arin e fundit olimpik të vendit -- dhe theu një rekord të mëparshëm botëror -- në një ngjarje emocionale në çifte të shtunën në mbrëmje.

Fuqia e dimrit Norvegjia ishte në vendin e parë me 16 medalje ari dhe gjithsej 37. Gjermania nënkampione mori 12 medalje të arta dhe 27 medalje në total.

"Jam shumë krenare për arritjet e ekipit kinez," i tha AFP-së 32-vjeçarja Min Rui për AFP-në teksa bënte pazar me dy të dashurat pranë një ore olimpike numërimi mbrapsht në një nga rrethet qendrore të Pekinit.

“Industria e sporteve dimërore është ende në fillimet e saj dhe shumë sportistë u zgjodhën nga disiplina të tjera sportive. Pra, ardhja e tretë në numrin e medaljeve, përpara vendeve si SHBA dhe Kanada, është një arritje e vërtetë”.

Investimi i Pekinit në zhvillimin e sporteve dimërore ka ushqyer një gjeneratë të re yjesh.

Midis tyre janë kampionia adoleshente e snowboarding Su Yiming dhe skiatorja kinezo-amerikane Eileen Gu, e cila është atletja më e mahnitshme kineze me dy medalje ari dhe një argjendi.