loading
Производи
Производи

Кина је прославила рекордну златну медаљу од девет на Зимској олимпијади у Пекингу

beijing winter olympics

Кина је славила рекордним освајањем златне медаље на Зимским олимпијским играма у Пекингу, завршеним у недељу, тесно победивши Сједињене Државе и заузеле треће место по броју медаља.

Традиционално много јача на Летњим играма, Кина је освојила девет златних медаља без преседана током свог зимског издања код куће након што је држава уложила ресурсе у обуку.

До недеље поподне, најмање четири популарна хештега везана за најбољи кинески лов су добила скоро 200 милиона прегледа на платформи Веибо сличној Твиттеру.

Већи део тог коментара је био подједнако задовољан што је победио Сједињене Државе за једно место колико и најбољим кинеским зимским циљем.

„Прошле године су САД надмашиле Кину за једну златну медаљу на Летњим олимпијским играма, ове године Кина је надмашила САД за једну медаљу“, гласио је један коментар лајкован више од 2.800 пута.

Кинески тим освојио је укупно 15 медаља -- девет златних, четири сребра и две бронзе.

olympics mascot

Дуо у уметничком клизању Хан Цонг и Суи Вењинг обезбедили су последње олимпијско злато у земљи -- и оборили претходни светски рекорд -- у емотивном пару у суботу увече.

Зимска моћна Норвешка била је на првом месту са 16 златних медаља и укупно 37. Другопласирана Немачка освојила је укупно 12 злата и 27 медаља.

„Тако сам поносна на достигнућа кинеског тима“, рекла је 32-годишња техничка радница Мин Руи за АФП у недељу док је куповала са две девојке у близини олимпијског сата за одбројавање у једном од централних округа Пекинга.

„Индустрија зимских спортова је тек у повојима и многи спортисти су изабрани из других спортских дисциплина. Дакле, доћи на треће место у збиру медаља, испред земаља попут САД и Канаде, је право достигнуће."

Улагање Пекинга у развој зимских спортова однеговало је нову генерацију врхунских звезда.

Међу њима су тинејџерска шампионка у сноуборду Су Јиминг и кинеско-америчка скијашица Ајлин Гу, која је најневероватнија кинеска атлетичарка са две златне и једном сребрном медаљом.