loading

Kina është bërë burimi më i madh i importeve në Mbretërinë e Bashkuar për të katërtin radhazi...1

3(1)

Nga janari deri në qershor 2020, investimi direkt i Kinës në Mbretërinë e Bashkuar ishte 426 milionë dollarë amerikanë, një rritje prej 78% nga viti në vit. Mbretëria e Bashkuar është bërë destinacioni i dytë më i madh i investimeve të Kinës në Evropë. Fusha e investimeve shtrihet nga industritë tradicionale në fusha të reja si prodhimi i nivelit të lartë, teknologjia e informacionit dhe krijimtaria kulturore, e cila pasqyron plotësisht potencialin e madh për bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar midis dy vendeve.

Analiza beson se për shkak të epidemive të përsëritura, rimëkëmbja ekonomike e vendeve të BE-së ka qenë e ngadaltë dhe pasiguria e sjellë nga "Brexit" e Britanisë ka çuar gjithashtu në një tkurrje të konsiderueshme të tregtisë midis Britanisë dhe Evropës. Në "epokën post-Brexit" dhe "epokën post-epidemike", bashkëpunimi Kinë-MB ka ende një potencial të madh. Wu Qiaowen, komisioneri i tregtisë i qeverisë britanike për Kinën, vuri në dukje se Britania dhe Kina kanë teknologji dhe përvojë të avancuar në inteligjencën artificiale, energjinë e re dhe fusha të tjera, dhe ata mund të mësojnë dhe të bashkëpunojnë me njëra-tjetrën.

"Rruga për të dalë për marrëdhëniet Britani-Kinë është bashkëpunimi dhe jo konfrontimi." Stephen Perry, kryetar i 48 British Group Club, tha se komuniteti britanik i biznesit shpreson të forcojë tregtinë me Kinën. Kompanitë britanike përballen me mundësi të rralla në fusha të tilla si ndërtimi i Zonës së Madhe të Gjirit Guangdong-Hong Kong-Macao, kujdesi shëndetësor dhe ndryshimet klimatike. Britania dhe Kina mund të përdorin plotësisht avantazhet e tyre përkatëse për të arritur një bashkëpunim më të ngushtë.

Ndani atë që ju pëlqen


Rekomandohet për ju.
nuk ka të dhëna
Bëhu në kontakt me ne.
Ne po përpiqemi vazhdimisht vetëm për të arritur vlerën e klientëve
Zgjidhjen
Adresa
TALLSEN Inovacioni dhe Teknologjia Industriale, Jinwan South Road, ZhaoqingCity, Provinca Guangdong, P. R. Kinë
nuk ka të dhëna
E drejta e autorit © 2023 TALLSEN HARDWARE - lifisher.com | Harta e faqes 
detect