loading

Kalimi i malit, Bashkëpunimi Ekonomik dhe Tregtar Kinë-Nepal arrin të reja

Së fundmi, këshilltari shtetëror dhe ministri i jashtëm Wang Yi priti ministrin e Jashtëm Nepalez Khadga në Qingdao, Provinca Shandong, për një vizitë në Kinë. Kjo ishte vizita e parë në Kinë nga një Ministër i Jashtëm Nepalez që nga krijimi i qeverisë Deuba në korrik të vitit të kaluar. Gjatë vizitës së Khadga në Kinë, të dyja palët arritën një konsensus të rëndësishëm për bashkëpunimin.

Kina njoftoi se do të jepte trajtim me tarifë zero për 98% të produkteve nepaleze dhe mirëpriti zgjerimin e eksporteve nepaleze të çajit, ilaçeve bimore kineze dhe produkteve bujqësore dhe blegtorale në Kinë. Wang Yi tha se ai mbështet palën nigeriane për të përdorur mirë këtë divident politik dhe për të zgjeruar eksportet e saj në Kinë. Aktualisht, bashkëpunimi ekonomik dhe tregtar Kinë-Nepal po bën përparim të qëndrueshëm. Në vitin 2021, vëllimi i tregtisë Kinë-Nepal arriti në 1.98 miliardë SHBA. dollarë, një rritje prej 67 për qind nga viti në vit; Ndërmarrjet kineze kanë investuar 52.01 milionë U.S. dollarë në investime direkte jofinanciare në Nepal; Ndërmarrjet kineze kanë nënshkruar 1.28 miliardë U.S. dollarë në kontrata të reja ndërtimi në Nepal dhe përfundoi një qarkullim prej 400 milionë U.S. dollarë. Pavarësisht dallimeve të mëdha në shkallën ekonomike, të dy vendet kanë komplementaritete të forta në tregtinë dhe ekonominë dypalëshe, dhe gjithashtu ka hapësirë ​​të madhe për zhvillim.

d058ccbf6c81800aa64ad6a71cf5e6f0838b4733

Të dy palët do të përmirësojnë shkëmbimet humaniste dhe do të kryejnë më shumë fluturime të drejtpërdrejta për të lehtësuar shkëmbimet mes njerëzve. Sipas mediave nepaleze, turistët kinezë janë një nga burimet kryesore të vizitorëve të huaj në Nepal, me një total prej 3670 turistësh kinezë që kanë hyrë në vend që nga viti 2022. Sipas Bordit të Turizmit të Nepalit, gjithsej 1,593 turistë kinezë mbërritën në Nepal përmes transportit detar në korrik, numri më i lartë i mbërritjeve të turistëve që nga shpërthimi i COVID-19. Kjo pason pezullimin e fluturimeve direkte midis Kinës dhe Nepalit.

Ndani atë që ju pëlqen


Rekomandohet për ju.
nuk ka të dhëna
Bëhu në kontakt me ne.
Ne po përpiqemi vazhdimisht vetëm për të arritur vlerën e klientëve
Zgjidhjen
Adresa
TALLSEN Inovacioni dhe Teknologjia Industriale, Jinwan South Road, ZhaoqingCity, Provinca Guangdong, P. R. Kinë
nuk ka të dhëna
E drejta e autorit © 2023 TALLSEN HARDWARE - lifisher.com | Harta e faqes 
detect